U SNU STEINER
U Holandskoj kući u Sisku je u četvrtak otvorena izložba “U snu Steiner”. Gradska galerija Striegl iz Siska je 2024. godine otkupila je zbirku radova Milana Steinera, Siščanin židovskog podrijetla koji je značajno obilježio hrvatsko slikarstvo dvadesetog stoljeća, najzagrebačkiji slikar, vratio se tako u rodni grad Sisak.
Značaj, zaokruženost, umjetnička i povijesna vrijednost ove zbirke od 147 crteža, akvarela i uljanih slika te bogate arhivsko-dokumentarne građe Milana Steinera iznimno je važna ne samo za Grad Sisak nego i za stvaranje što cjelovitije slike hrvatske umjetnosti, rekla je Alma Trauber kustosica Galerijie i dodala; “Izložba nije još jedna u nizu izložbenih retrospektiva umjetnika ili prikaz fundusa, već kritički ukazuje na početke i temelje hrvatske moderne, ali i razotkriva neizvjesni i hrabri put kojeg je prošao opus umjetnika Milana Steinera do današnjeg vremena.”
Naziv izložbe „U snu Steiner“ u relaciji je sa zapisom sna Miroslava Krleže o Steineru iz 1919. godine, ali i sa snom Siska da opus Milana Steinera trajno i javno bude predstavljen u njegovu rodnom gradu. Nedosanjani san postao je java.
„Ponosna sam što se Steiner konačno vraća u svoj rodni Sisak, u mjesto kojem se sve do kraja svog kratkog života uvijek vraćao i kojeg je volio ovjekovječiti u svojim djelima. Od sada će Sisak biti nezaobilazna točka proučavanja hrvatske moderne, a naš grad upravo je postao još privlačniji kulturnoj publici“, rekla je gradonačelnica Siska Kristina Ikić Baniček.
U Holandskoj kući u Sisku hrvatska javnost ima piriliku na jednom mjestu vidjeti niz djela jednog od najvećih slikara hrvatske moderne Milana Steinera. Po prvi puta u Sisku ljubitelji slikarstva dobili su širok uvid u petogodišnji intenzivan likovni život slikara rođenog u Sisku, koji je u svojem kratkom životu stvorio impresivni opus radova vrlo širokog broja tema. O važnosti Steinera na nacionalnoj kulturnoj karti pokazuje i činjenica da se najpoznatija Steinerova slika „Na kiši“ nalazi u fundusu Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti.
Premda se rodio u Sisku, Steiner je po svojim djelima ‘najzagrebačkiji autor’. Milan Steiner rođen je u lipnju 1894. Godine na uglu “Treće” sisačke ulice u obitelji dobrostojećeg židovskog trgovca Hinka Steinera i Rozalije Steiner (Deutsch). Milan Steiner značajno je utjecao na austrougarsko i hrvatsko slikarstvo. Za svojeg kratkog života napravio je oko četiristotinjak radova vrlo širokog tematskog spektra. Od veduta i pejzaža, preko portreta, figura, interijera i aktova, izvedenih u jednakoimpresivnm dijapazonu tehnika: akvarela, pastela, crteža ugljenom olovkom, pero i kredom, ulja na paltnu, bakropisa i litografija.
Za Steinerom je osobito žalovao Miroslav Krleža. O vezi Krleže i Steinera znamo iz Krležinih Dnevničkih zapisa, konkretno zapisa iz 29. lipnja 1919. godine. Kasnije kroz Vaništine zapise iz 2001. godine saznajemo da je Krleža sa Steinerom razgovarao dva, tri puta u životu. Bila mu je poznata činjenica da je Steiner primao listove i časopise sa Zapada, da je znao sve o Kandinskom i ekspresionizmu, da je znalački teoretizirao te da je slikao u maniri njemačkog ekspresionizma.
Izložba “U snu Steiner” u Holandskoj kući u Sisku ostaje otvorena do 31. svibnja. Realizaciju izložbe su financirali Grad Sisak i Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske.
27.02.2025.
Milan Steiner vratio se u rodni Sisak

Bionic Reading